Uwaga: przewodnik w sprzedaży od połowy czerwca 2001!

KRYM. Półwysep rozmaitości
(praca zbiorowa)
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY Z SERII: PRZEZ BEZDROŻA


Krym to półwysep nad wyraz urozmaicony zarówno krajobrazowo, geomorfologicznie, przyrodniczo, jak i kulturowo. Znajdziemy tu nadmorskie plaże, malownicze skaliste zatoki, góry z licznymi jaskiniami, wodospadami i wąwozami, a także równinne obszary stepowe ze słonymi jeziorami. Krym jest skarbnicą zabytków licznych kultur; są tu pozostałości po miastach greckich, skalne domostwa Karaimów, pałace i kurhany tatarskie. Brzegów półwyspu strzegą niedostępne twierdze i zamki. Mieszkają na Krymie liczne grupy narodowe i etniczne – oprócz Rosjan i Ukraińców coraz więcej tu Tatarów, którzy powracają na rodzime tereny z Azji Centralnej. Obok więc cerkwi prawosławnych pojawiają się co rusz meczety. Są tu i społeczności imigracyjne – Polacy, Czesi, Ormianie, Żydzi, Estończycy i inni.
To region dla każdego: dla amatorów wspinaczki skałkowej czy jaskiniowej, dla miłośników wędrówek górskich, dla przyrodników-amatorów, dla osób zainteresowanych historią i kulturą regionu, a także dla tych, których skuszą czarnomorskie plaże i słynne krymskie sanatoria.

Krym. Półwysep rozmaitości to przewodnik stanowiący plon pracy grupy osób, specjalistów z różnych dziedzin. Każdy z autorów zwiedzając ten region zwracał uwagę na inne jego walory – historycy badali pamiątki historii, religioznawcy sferę religijno-kulturową, geolodzy rezerwaty geologiczne, przyrodnicy florę i faunę itd. Jedni odwiedzali głównie miasta, inni spędzili czas w górach. Dzięki owej różnorodności spojrzeń każdy z czytelników znajdzie w książce informacje szczególnie go interesujące. Oprócz opisu krajoznawczego regionu, w przewodniku znalazło się szereg informacji praktycznych. Przybliżono w nim główne ośrodki miejskie wraz z łączącymi je odcinkami dróg, a także szereg tras pieszych, które pomogą w wędrówce przez Góry Krymskie i odkrywaniu dziedzictwa, prowadząc np. szlakiem skalnych miast.

Wśród autorów przewodnika znaleźli się członkowie Spirifera w składzie: Joanna Krajewska, Krzysztof Kuberski, Bartosz Płachno i Piotr Menducki.

Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazały się ponadto następujące przewodniki:
"Bajkał. Morze Syberii"
"Bukowina. Kraina łagodności"
"Lwów. Miasto Wschodu i Zachodu"
"Mongolia. Nie tylko step"
Przewodniki zamówić można telefoniecznie (012 / 269-29-61), e-mailem bezdroza@pro.onet.pl, lub formularzem zamówienia na zamieszczonym na stronie internetowej www.bezdroza.krakow.pl (tam też więcej informacji o publikacjach).